Torty goszczą u mnie z różnych okazji. Czasem okazją jest to, że w ulubionej cukierni akurat przecenili tort, który wygląda apetycznie, czasem ktoś postanowi się odwdzięczyć za przysługę, więc zakupi (rzadziej sam upiecze) jakiś. Sama zaś piekę tylko z okazji urodzin, czyli cztery razy do roku. I zaczynam nieodmiennie od stycznia. W przeciwieństwie do keksu, torty piekę różne, w zależności od życzenia osoby, której urodziny świętujemy. Tym razem zrobiłam tort na biszkopcie makowym, żeby jakoś zutylizować mak pozostały po świętach.
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!Tort na biszkopcie makowym z kremem z mascarpone i wiśniową nutą
Biszkopt makowy
5 jajek
1/4 szkl. skrobi ziemniaczanej
3/4 szkl. mąki tortowej orkiszowej
2/3 szkl. cukru brązowego demerara
1 opakowanie cukru waniliowego (!nie mylić z wanilinowym!)
2/3 szkl. suchego maku (może być mielony)
2-3 łyżki oleju rzepakowego tłoczonego na zimno
Białka oddzielić od żółtek. Ubijać na najwyższych obrotach miksera na sztywną pianę dodając stopniowo cukier waniliowy i cukier trzcinowy.
Zmniejszyć obroty miksera i stopniowo dodawać żółtka, obie mąki i mak oraz olej.
Kiedy tylko składniki się połączą w jednolitą puszystą masę, przełożyć ją na tortownicę ze spodem wyłożonym papierem do pieczenia. Boków tortownicy nie smarować masłem ani niczym innym, jeśli chcemy, żeby biszkopt wyrósł równo. Piec 30-35 min. w temp. 180ºC (do suchego patyczka).
Po wyciągnięciu biszkoptu rzucić nim o ziemię z wysokości ok. 40 cm, żeby nie opadał.
Krem
500 g serka mascarpone
400 g śmietanki 36% (2 opakowania)
5 łyżek cukru z agawy
nasiona z jednej laski wanilii
Do miski miksera włożyć serek i śmietankę. Miksować przez chwilę na najwyższych obrotach, dodać wanilię i cukier i miksować przez 1 – 2 min.
dodatkowo
1 słoiczek konfitury wiśniowej niskosłodzonej
13 pralin czekoladowych
woda kokosowa, sok z cytryny lub limonki
Biszkopt przekroić na dwie (lub więcej, w zależności do wielkości tortownicy) części.Dolny blat nasączyć wodą kokosową połączoną sokiem z cytryny lub limonki. Posmarować konfiturą wiśniową. Przełożyć masą. Nałożyć drugi blat, nasączyć, posmarować masą. Masę wyrównać i wysmarować nią boki tortu. Tort udekorować pralinami czekoladowymi. Włożyć do lodówki na kilka godzin.
Uwagi:
1. Jeśli tortownica jest mniejsza i biszkopt zostanie podzielony na więcej niż dwie części, każdą, z wyjątkiem ostatniej smarujemy najpierw konfiturą, później kremem.
2. Konfiturę wiśniową można zastąpić wiśniami w alkoholu, a alkoholem z nich nasączyć biszkopty. Ale to w przypadku, gdy tort będą jadły wyłącznie osoby dorosłe.
3. W sezonie praliny czekoladowe można zastąpić świeżymi, wydrylowanymi wiśniami. Poza sezonem na wiśnie praliny można zastąpić dowolnymi ozdobami z gorzkiej czekolady. Albo resztką wiśni w alkoholu.
4. Źródło przepisu na biszkopt makowy -> TUTAJ