A CO CIEBIE OBCHODZI, CO MYŚLĄ INNI? DALSZE PRZYPADKI CIEKAWEGO CZŁOWIEKA

with Brak komentarzy

Tytuł książki: A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka sugeruje, że mamy do czynienia z dalszym ciągiem autobiografii Richarda Feynmana, że poznamy tutaj dalszy ciąg życia wybitnego fizyka. Jednak spisujący wspomnienia Feynmana Ralph Leighton uprzedza, że Dalsze przypadki ciekawego człowieka nie będą już tak lekką lekturą, jak Pan raczy żartować, Panie Feynman! Przypadki ciekawego człowieka Owszem, będzie tu dowcipnie, fizyk nie pozbył się bowiem lekkiego, żartobliwego stylu, ale w drugiej części swoich wspomnień udowadnia, że potrafi w ten sposób mówić o rzeczach poważnych a nawet bolesnych.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

W pierwszej części wspomnień Feynman cofa się do swojego dzieciństwa i wczesnej młodości. Wspomina ojca, który, choć sam był prostym człowiekiem, uczył syna nieulegania autorytetom oraz rozbudzał w potomku ciekawość świata. Ciekawość, która towarzyszyła fizykowi do końca życia. Drugą osobą, która ukształtowała Feynmana, która miała olbrzymi wpływ na to, że stał się takim człowiekiem, jakim poznajemy go w pierwszej części wspomnień, jest jego pierwsza żona – Arlene. Arlene pojawia się już w pierwszej części wspomnień, tylko tam korespondencja z żoną oraz odwiedziny w szpitalu są krótkimi przerywnikami w pracach nad bombą atomową. W Dalszych przypadkach… to prace dla rządu są tłem dla spotkań z umierającą żoną. Chora na gruźlicę Arlene wie, że pozostało jej niewiele życia i stara się ten czas wykorzystać jak najlepiej. Do końca jest pełna humoru, a gdy mąż na jej ekscentryczne prośby reaguje pytaniem: Ale co ludzie na to powiedzą? nieodmiennie odpowiada pytaniem: A co ciebie obchodzi, co myślą inni?

Dużo miejsca w Dalszych przypadkach… zajmuje epizod dotyczący udziału Feynmana w komisji badającej przyczyny katastrofy promu kosmicznego Challenger. Tylko przystępny język, jakim posługuje się naukowiec sprawia, że nawet osoba, której fizyka nie jest mocną stroną da radę zrozumieć, co spowodowało katastrofę promu. Przy okazji można się dowiedzieć, że nie tylko w Polsce liczne komisje powoływane do zbadania określonego problemu pracują tak, by przyczyn problemu nie wykryć. Szkoda tylko, że tak dociekliwi detektywi jak Feynman rzadko się zdarzają.

Tych, których interesuje Polska widziana oczyma obcokrajowców z pewnością zainteresują wrażenia fizyka z konferencji naukowej w Warszawie. Wprawdzie konferencja miała miejsce w latach 60. ubiegłego wieku, spostrzeżenia amerykańskiego naukowca, zarówno te dotyczące polskiej architektury jak i nauki pozostają w dużym stopniu aktualne.

A co ciebie obchodzi, co myślą inni?  od pierwszej części autobiografii różni się tylko tym, że wspomnienia są bardziej poważne. Pan raczy żartować, panie Feynman! to tylko zbiór anegdot, natomiast tutaj, poza wspominkami znajdziemy listy naukowca oraz przemówienie. Bynajmniej nie lekkie w treści. Feynman bowiem, choć wesołek, o nauce myślał naprawdę poważnie… co biorąc pod uwagę, że pracował nad bombą atomową a później widział skutki jej użycia, nie powinno dziwić.

Skoro Richard Feynman z Dalszych przypadków ciekawego człowieka to inny Richard Feynman niż ten z pierwszej części wspomnień, nie dziwi, że w wersji audio także kto inny wystąpił w roli słynnego fizyka. W drugiej części wspomnień Rocha Siemianowskiego zastąpił Andrzej Ferenc. I, choć osobiście nie miałabym nic przeciwko Siemianowskiemu w obu częściach, nie jest to zmiana na gorsze.

 

Richard P. Feynman A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka (What Do You Care What Other People Think?) Przekład: Rafał Śmietana Czyta: Andrzej Ferenc Wydawnictwo: Znak Literanova 2019
Podziel się: