NEUROEROTYKA. ROZMOWY O SEKSIE I NIE TYLKO

with Brak komentarzy

Kiedy mocno starszy mężczyzna zaczyna rozmawiać z kilkadziesiąt lat młodszą kobietą o seksie, można się spodziewać czegoś obleśnego, typu stary erotoman-gawędziarz próbuje zawstydzić kobietę opowieściami z przeszłości lub swoimi fantazjami. Kiedy jednak owym mocno starszym mężczyzną jest profesor Jerzy Vetulani, a rozmówczynią — dziennikarka Maria Mazurek, rzecz wygląda zdecydowanie inaczej. Wiekowemu profesorowi udało się uwieść młodą dziennikarkę od pierwszego spotkania. I to wcale nie rozmowami o seksie, te bowiem zostawili sobie na później. Wcześniej rozmawiali o mózgu*, narkotykach miękkich**… i znów o mózgu, tym razem tak, by dzieci mogły się czegoś nauczyć***.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Kiedy zaś przyszło rozmawiać a „te tematy”, było ciekawie. Nawet bardzo. Czasem pikantnie, czasem niepoprawnie politycznie (fakt, Jerzy Vetulani z poprawności politycznej raczej nie słynął), ale nigdy obleśnie. W rozmowach profesor i dziennikarka poruszają wiele tematów: począwszy od tego, dlaczego seks jest najważniejszy i dlaczego dla mężczyzn większe znaczenie ma ilość, dla kobiet zaś — jakość partnerów seksualnych poprzez różnice płci i nie zawsze oczywiste rozróżnienie między kobietą a mężczyzną; poligamię i monogamię; fetysze; pornografię i antykoncepcję, na seksie osób w podeszłym wieku skończywszy. Nie powiem, że wszystko, co przeczytałam w Neuroerotyce było dla mnie objawieniem, bowiem o tym, dlaczego kobiety bardziej zwracają uwagę na dobór partnerów, mężczyzn zaś częściej interesuje jak największa ilość partnerek, o poligamii i poliandrii czy o kobietach z ukrytymi narządami męskimi czytałam już wcześniej.  Jednak kilku interesujących rzeczy mogłam się z lektury książki dowiedzieć, mogłam też poznać poglądy profesora na kilka zagadnień, odbiegające od powszechnie przyjętych. I za to tę książkę cenię. Oraz — oczywiście — za przystępny język Vetulaniego i za sposób rozmowy z Marią Mazurek — zdecydowanie bardziej przypominający rozmowę dwójki starych znajomych niż wywiad, jakiego utytułowany profesor udziela młodej dziennikarce.

Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko to ostatnia książka Jerzego Vetulaniego. Książka niedokończona. Jak wynika ze słów Marii Mazurek, trochę spraw, które miały znaleźć się w tej książce czekało jeszcze na omówienie. Z uwagi na te okoliczności,  Maria Mazurek uczyniła z Neuroerotyki hołd złożony profesorowi oraz jego żonie — Marii Vetulani. I chociaż przykro, że przedwczesna śmierć**** profesora nie pozwoliła omówić wszystkich zagadnień, jakie pozostały do omówienia, cieszę się, że książka się ukazała. Po prostu — książki i blog Vetulaniego zawsze warto czytać, ponieważ bez względu na temat, jaki poruszał, potrafił on mówić i pisać w sposób przystępny i dowcipny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko

Znak Horyzont, 2 kwietnia 2018

 

 

* Vetulani Jerzy, Mazurek Maria, Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg, Wydawnictwo Naukowe PWN 2015

** Vetulani Jerzy, Mazurek Maria, A w konopiach strach, Wydawnictwo Naukow PWN 2016

*** Vetulani Jerzy, Mazurek Maria, Wierzchowski Marcin, Sen Alicji, czyli jak działa mózg, MANDO 2017

**** wprawdzie ktoś mógłby uznać, że trudno mówić o „przedwczesnej śmierci” w przypadku 81-latka, jednak jeśli ów „staruszek” wciąż miał sprawny umysł i mógłby jeszcze niejedną książkę napisać — to można

Podziel się: