RABARBAR POD KRUSZONKĄ Z BUDYNIEM WANILIOWYM

with Brak komentarzy

Rabarbar to idealne warzywo na lato. Można z niego ugotować kwaskowaty kompot, który zaspokoi pragnienie w upalne dni. Można też z jego dodatkiem przyrządzać słodko-wytrawne ciasta i desery: od kwaskowatego sernika z dodatkiem rabarbaru, poprzez delikatne ciasta drożdżowe, na nieco bardziej kalorycznych kruchych ciastach z kruszonką i kremem budyniowym kończąc. Można także zapiec go pod kruszonką i podać z samodzielnie przyrządzonym budyniem waniliowym, którego łagodność bardzo ładnie kontrastuje z kwaśno-słodkim deserem.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Rabarbar pod kruszonką z budyniem waniliowym

(proporcja na tortownicę o średnicy 22 cm)

Nadzienie rabarbarowe

½ kg rabarbaru (mrożonego lub świeżego umytego, obranego i pokrojonego  w 2-centymetrowe kawałki)

½ szklanki cukru kokosowego lub erytrytolu

1 łyżeczka sody oczyszczonej — opcjonalnie, jeśli dla kogoś rabarbar jest za kwaśny

 

Kruszonka

1 szklanka mąki orkiszowej (typ 650)

1 szklanka cukru kokosowego

½ szklanki orzechów pekan

1 czubata łyżeczka cynamonu

½ kostki masła

 

Budyń waniliowy

4 szklanki mleka sojowego waniliowego

2 łyżki jasnej mąki orkiszowej (typ 640 lub niższy)

3 łyżki skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej

 

 

1. Rabarbar wymieszać z cukrem i ewentualnie sodą oczyszczoną, wrzucić do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy lub lepiej żaroodpornego naczynia. Wstawić do nagrzanego do 170°C piekarnika. Piec przez 10 min.

2. W czasie, gdy rabarbar się przypieka, zrobić kruszonkę. Wrzucić mąkę, cukier i orzechy pekan (lub inne, wedle gustu) do malaksera i miksować, dopóki mieszanka nie osiągnie konsystencji mokrego piasku. Tak przynajmniej będzie prościej, oryginalny przepis mówi coś o pokrojonych orzechach i wyrabianiu kruszonki palcami, ale kiedy na zewnątrz upał odbierający siły do wszystkiego, a w domu ma się odpowiedni sprzęt, nie ma sensu utrudniać sobie życia.

3. Wyjąć rabarbar z piekarnika, potrząsnąć mieszanką rabarbarową i pokryć ją dokładnie kruszonką.

4. Włożyć rabarbar z powrotem do piekarnika i piec ok. 50 min.

5. W tym czasie zrobić budyń: zagotować ¾ l mleka sojowego. W szklance wymieszać pozostałą ¼ litra z mąką orkiszową i skrobią ziemniaczaną. Mieszankę mleka i mąk wlać do gotującego się mleka i gotować na małym ogniu aż do zgęstnienia, cały czas mieszając rózgą.

6. Rabarbar podawać na gorąco z gorącym budyniem.

Uwagi:

szklanka = 250 ml

kostka masła = 200 g

Według oryginalnego przepisu, który zaczerpnęłam z >>tej<< książki, rabarbar powinien być podawany z kremem custard, który oprócz mleka, śmietanki i cukru zawiera również żółtka, ale uznałam, że kruszonka sama w sobie jest wystarczająco tłusta i kaloryczna, więc krem z żółtkami można zastąpić budyniem. Budyń zaś można zastąpić lodami.

Waniliowe mleko sojowe można zastąpić tłustym krowim mlekiem i cukrem z wanilią lub ekstraktem waniliowym. Ja używam mleka sojowego z uwagi na uczulenie na krowie mleko, a wybieram waniliowe, dlatego że ma ono jak dla mnie odpowiednią ilość cukru i wanilii.

 

 

Podziel się: