SERNIK DYNIOWY

with Brak komentarzy

Kiedy złota polska jesień dawno minęła, bezlistne drzewa nie nastrajają optymistycznie a opadłe liście – jeśli nawet nie zostały zagrabione – również przybrały ponury odcień, warto do domu wprowadzić cieplejszych barw. Ciepła, pomarańczowożółta barwa miąższu dyni sprawi, że słońce, którego tak mało na niebie, zagości na stole. Zimy wprawdzie już nie te co dawniej, ale też przymrozić potrafią. I w taki mroźny, prawie zimowy dzień idealnie rozgrzeje podany do ulubionej kawy, puszysty sernik dyniowy. Pozbawiony jest on zarówno kruchego spodu jak i lukru czy bezy na wierzchu, więc po spacerze można zajadać się nim bez wyrzutów sumienia. Zwłaszcza jeśli cukier zastąpimy erytrytolem.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Sernik dyniowy

(proporcja na tortownicę Ø26 cm)

1 kg dobrego półtłustego twarogu zdjęcie: Skowrońska-Mazur

200 g masła

1 – 1 i 1/3 szkl. drobnego nierafinowanego trzcinowego cukru albo erytrytolu

4 duże jajka od kur z wolnego wybiegu

250 g dobrze odciśniętego purée z dyni

1 opakowanie cukru waniliowego lub łyżka esencji waniliowej

3-centymetrowy kawałek świeżego imbiru

100 ml śmietany 36% (bez zagęstników i innych stabilizatorów)

4 łyżki skrobi ziemniaczanej

1 łyżka jasnej mąki orkiszowej

świeżo otarta skórka z jednej niewoskowanej cytryny

Twaróg zmielić. Jeśli ktoś lubi idealnie gładkie serniki, może to zrobić trzykrotnie, ja wolę mniej gładki sernik, więc zadowoliłam się zmieleniem twarogu w malakserze. Kupowanie trzykrotnie zmielonych serów odradzam – żaden nie jest w stanie zastąpić starego, dobrego twarogu w kostce.

Żółtka oddzielić od białek. Z białek ubić sztywną pianę.

Masło z cukrem/erytrytolem ubijać na puszystą masę. Kiedy masa będzie gładka zacząć stopniowo dodawać do niej żółtka. Ucierać do białości.

Dodawać partiami zmielony twaróg. Kiedy się połączy z masą – osączone purée z dyni, utarty na tarce o najdrobniejszych oczkach imbir i skórkę z cytryny, skrobię i mąkę. Miksować do połączenia się składników.

Do masy serowej dodać pianę z białek. Delikatnie wymieszać drewnianą łyżką bądź szpatułką do połączenia się składników.

Masę wylać na tortownicę Ø26 cm i wyrównać. Spód tortownicy powinien był wyłożony pergaminem. Piec 75-90 min. w temp. 170˚C, bez termoobiegu. Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku.

źródło przepisu: 1

 

Podziel się: