Wielkanoc coraz bliżej… Bez względu na stosunek do religii, święta zwykło się obchodzić. Do tradycji kulinarnych tych świąt należy sernik – bez niego trudno sobie wyobrazić świąteczny stół. Warto więc zastanowić się, jaki sernik zrobimy w tym roku: pełen bakalii tradycyjny krakowski na kruchym spodzie? wiedeński? sernik na zimno z galaretką? a może sernik kajmakowy, zachwycający nie tylko smakiem ale i nieortodoksyjnym kształtem? Nieważne, który postanowisz zrobić, każdy będzie wspaniały… pod warunkiem, że zrobisz go z naprawdę dobrej jakości twarogu. Zapomnij więc o trzykrotnie mielonych twarogach z wiaderka, zwłaszcza tych „idealnych do sernika”, postaw na dobry twaróg w kostce. Najlepiej kupowany bezpośrednio u wytwórcy, jeśli jednak nie mamy do takiego dostępu – w większości sklepów spożywczych można znaleźć całkiem przyzwoite twarogi.
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!Zazwyczaj zarówno na Wielkanoc jak i na Boże Narodzenie piekłam sernik bez spodu, bez bajerów na wierzchu: po prostu masa serowa pełna rodzynek, cykaty i innych bakalii. W tym roku jednak zdecydowałam się na wymięty sernik kajmakowy. Też bez spodu, za to z polewą i orzechami na wierzchu.
Wymięty sernik kajmakowy
(proporcja na tortownicę Ø 24 cm)
ciasto
1 kg dobrego tłustego lub półtłustego twarogu
400 g masy kajmakowej (jeśli ktoś woli mniej słodkie, może być mniej)
250 ml jogurtu greckiego (bez mleka w proszku)
5 jajek (zerówki lub od kur z wolnego wybiegu)
2,5 łyżki skrobi ziemniaczanej
nasionka z jednej laski wanilii
sos kajmakowy
100 g masy kajmakowej
30 g gorzkiej czekolady
dodatki
siekane orzechy laskowe
1. Wyłóż tortownicę papierem do pieczenia.
2. Twaróg przeciśnij przez praskę. Dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką z pozostałymi składnikami.
3. Przełóż masę serową do tortownicy, wyrównaj i włóż do rozgrzanego do 180ºC piekarnika, na drugi poziom od dołu. Po 15 minutach zmniejsz temperaturę do 160º i piecz jeszcze godzinę. Przez cały czas pieczenia nie otwieraj piekarnika.
4. Studź w lekko otwartym piekarniku.
5. Kiedy sernik stygnie, zrób masę: stop w kąpieli wodnej masę kajmakową i czekoladę. Dokładnie mieszaj rózgą, żeby nie było klusek.
6. Wystudzony sernik posmaruj masą kajmakowo-czekoladową i posyp siekanymi orzechami laskowymi. Przechowuj w lodówce.
Uwagi:
Jeśli chcesz, by twój sernik wyglądał jak z katalogu eleganckiej cukierni, papierem wyłóż tylko spód tortownicy, obręcz zaś posmaruj masłem i posyp bułką tartą lub kaszą manną. Ser zmiel trzy razy, zamiast ograniczać się do przeciśnięcia przez praskę. Na spód piekarnika włóż naczynie z gorącą, wodą a do polewy dodaj odrobinę mleka. Wówczas sernik będzie puszysty, idealnie gładki w środku i idealnie równy na zewnątrz. W smaku zaś tak samo wspaniały.