CHWILOWA ANOMALIA. O CHOROBACH WSPÓŁISTNIEJĄCYCH NASZEGO ŚWIATA

with Brak komentarzy

Świat zachorował, męczy go Coronavirus Disease 2019, powszechnie znany pod skróconym imieniem: COVID-19. Choć od dawna ludzie obchodzą jak mogą wszelkie, błyskawicznie zmieniające się, zakazy, w mediach wciąż dominują informacje o postępach choroby. Tymczasem, jak to zwykle przy poważnych chorobach bywa, równolegle występują inne, niejednokrotnie poważniejsze. O tych właśnie chorobach współistniejących pisze w swojej książce dziennikarz – Tomasz Michniewicz.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata to historia pandemii – od jej początku, od wykrycia pierwszych przypadków w Chinach, do dzisiaj („dzisiaj” czyli chwila przed wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia o niekonstytucyjności jednego z przepisów ustawy antyaborcyjnej). Historia pandemii to historia reakcji ludzi na doniesienia o kolejnych zakażeniach oraz o działaniach rządów i mediów. Jest ona przeplatana wywiadami ze specjalistami z różnych dziedzin, dotyczącymi zarówno samej historii pandemii, jak i rzeczy, które doniesienia o kolejnych zakażeniach i zgonach nam przesłaniają. Zaczyna się niewinnie – od wywiadów z psychologiem konfliktu, szkolącym siły specjalne oraz z socjolożką, o ludzkim zachowaniu w obliczu kryzysu, o radzeniu sobie ze stresem i lękiem towarzyszącym takim sytuacjom. Następnie politolożka omawia zachowanie rządzących w obliczu pandemii oraz reakcje ludzi na działania władz.Wciąż pozostając przy pandemii dziennikarz naukowy przybliża mechanizmy powstawania rozmaitych teorii spiskowych. Dalej poczytać można o sondażach – sposobie ich przeprowadzania, przyczynach różnic pomiędzy sondażowymi a prawdziwymi wynikami wyborów czy jak to możliwe, że jedno drobne wydarzenie może wywołać lawinę innych, znacznie poważniejszych. I dlaczego czasem bardziej opłaca się działać nam jak członkom stada niż jak indywidualnym jednostkom. Im dalej, tym bardziej nieprzyjemnie się robi; z kolejnych wywiadów można dowiedzieć się o funkcjonowaniu współczesnych mediów i ich roli w sytuacjach kryzysowych; o Chinach i jak bardzo/mało prawdopodobne jest to, że wirus został celowo wypuszczony; o kryzysach ekonomicznych i sposobach, w jaki świat i rynki sobie z nimi (nie)radzą; o tym, jak łatwo znaleźć pretekst do ograniczenia praw człowieka i jak trudno potem te ograniczenia wycofać; o tym, dlaczego boimy się sztucznej inteligencji i czy są to obawy uzasadnione. Na koniec zaś Michniewicz zostawia najtrudniejsze rozmowy: o tym, czy i jak przygotować na ewentualną apokalipsę i wreszcie o tym, dlaczego warto w skali lokalnej dbać o klimat, nie zważając na to, że „inni trują bardziej”.

Różnorodność tematyczna robi wrażenie, co więcej – każda z rozmów wkomponowana w opowieść o epidemii jest w taki sposób, że o żadnej nie można powiedzieć, że nie pasuje do tematu publikacji. Nie powiem, że Chwilowa anomalia była dla mnie lekturą przełomową, że otworzyła mi oczy na wiele rzeczy, bo od kilku lat czytam o ograniczaniu wolności przez rządy, o ekspansji kapitalizmu skutkującej coraz większym rozwarstwieniem społeczeństw czy o katastrofie klimatycznej. Mimo wszystko, kilku ciekawych rzeczy się z niej dowiedziałam, wiele informacji w niej zawartych może się przydać, o ile ich nie zapomnę w krytycznej chwili, przede wszystkim zaś zbiór wywiadów przypomniał mi o ważnych rzeczach, o których przez chwilę zapomniałam, a o których warto pamiętać cały czas.

 

 

Tomasz Michniewicz Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata

Otwarte, 2 listopada 2020

 

Podziel się: