MOLESTOWANE. HISTORIE BEZBRONNYCH

with Brak komentarzy

Molestowanie dzieci to nie tylko dokonywany na nich gwałt. Molestowaniem są także tzw. inne czynności seksualne, a nawet „romantyczna” próba uwiedzenia połączona z obroną przed agresją ze strony innych. Bez względu na to jednak, jaką przybiera postać, zawsze pozostawia ślady w psychice ofiar. Kobiety, które doświadczyły molestowania w dzieciństwie, często zmagają się przez lata ze skutkami tych przeżyć. Niejednokrotnie dopiero psychoterapia pomaga uporać się ze stresem.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Dziennikarki — Katarzyna Borkowska i Anna Matusiak-Rześniowiecka poprosiły kobiety, które były molestowane w dzieciństwie o rozmowę. Czternaście kobiet zdecydowało się spełnić tę prośbę. Z rozmów tych powstała książka Molestowane. Historie bezbronnych. Historie te pokazują, że najczęściej oprawcą dzieci jest nie mityczny pedofil obserwujący zza krzaków potencjalne ofiary i czekający sposobności, by je dopaść. Owszem, tacy też się zdarzają, jednak to przede wszystkim osoby bliskie: rodzice, rodzeństwo czy dalsi krewni, czyli osoby, którym dzieci ufają, od których oczekują opieki dopuszczają się ich wykorzystywania. Oznacza to, że najczęściej takie dzieci nie mają się do kogo zwrócić o pomoc, bo albo spotkają się z niedowierzaniem, albo z usprawiedliwianiem sprawcy. I często właśnie ów brak wsparcia ze strony najbliższych boli bardziej niż molestowanie.

Każda opowieść opatrzona jest komentarzem psychologa, wyjaśniającym dokładnie, z jakimi skutkami molestowania mierzy się ofiara w dorosłym życiu i jak można jej pomóc. Niejednokrotnie psycholog zwraca też uwagę na to, jak wielką rolę w historiach molestowania odgrywa matka — nieważne, czy jest ona sprawczynią, czy „tylko” nie daje wiary słowom córki, to do niej ofiara ma największe pretensje. Nawet kiedy jest już dorosła.

Książkę kończą informacje, na jakie, inne niż psychologiczne, wsparcie może liczyć dorosła osoba, która w dzieciństwie lub w wieku nastoletnim była ofiarą molestowania oraz osoby, które obecnie są molestowane. Są to: informacja o środkach prawnych, jakie może wykorzystać taka osoba oraz jakie są terminy przedawnienia przestępstwa, którego przedmiotem są czynności seksualne z małoletnimi; informacje o instytucjach, do których mogą się zgłosić osoby, które doświadczyły lub doświadczają przemocy seksualnej oraz numery telefonów do instytucji udzielających pomocy takim osobom.

Molestowane. Historie bezbronnych to lektura trudna. I bolesna. Nawet dla osób, które nie doznały przemocy seksualnej i nie znają (lub nie wiedzą, że znają) ofiar molestowania. Jednak to książka, którą warto przeczytać. Przede wszystkim dlatego, żeby wiedzieć, że przemoc seksualna wobec nieletnich jest powszechniejsza, niż się może wydawać. Ale też dlatego, żeby wiedzieć, na co zwracać uwagę w relacji z dzieckiem, które zachowuje się w sposób nietypowy; żeby uważniej się przyjrzeć dziecku, które twierdzi, że tata/wujek/dziadek robi z nim „dziwne rzeczy”. Ważna również dla ofiar przemocy seksualnej, żeby wiedziały, że nie są same, żeby wiedziały, gdzie mogą szukać pomocy. Oraz ważna dla tych, którzy dowiedzieli się, że któraś ich bliska znajoma również jest lub była molestowana, żeby wiedzieć, co zrobić, żeby pomóc lub przynajmniej, czego nie robić, żeby nie pogłębiać traumy.

 

Katarzyna Borowska, Anna Matusiak-Rześniowiecka Molestowane. Historie bezbronnych
Wydawnictwo: Wielka Litera 2020
Podziel się: